Duże plecaki Campusa - pewny wybór!
Seria dużych plecaków marki Campus z pewnością należy do jednych z najbardziej udanych w tym przedziale cenowym. Plecaki Falcon lub Hawk kosztują ok. 200-300 zł i oferują nam ogrom możliwości i praktycznych rozwiązań. Marka Campus znana jest na Polskim rynku od wielu lat, ma ugruntowaną pozycję, a jej produkty uważane są za solidne i godne polecenia. Nie inaczej jest w przypadku plecaków. Modele Falcon (o różnej pojemności) wykonane są z cienkiego materiału o bardzo dużej wytrzymałości. Pozwala to na redukcję wagi samego plecaka bez utraty jego wytrzymałości. Duże plecaki różnych marek są do siebie podobne. Ale zwróć uwagę czy wybrany model posiada cechy ważne dla Ciebie. Takie, z których skorzystasz na szlaku. Duży plecak trekkingowy musi mieć sporo dodatkowych uchwytów, tak by móc przymocować do niego np. kijki trekkingowe, czekan, lub coś, co w komorze zajęłoby za dużo miejsca, czyli karimata, śpiwór itp. Ważne, żeby dostęp do wnętrza plecaka był nie tylko od góry. Wspomniany Falcon (ale nie tylko on) oferuje dostęp do dzielonej komory głównej także od dołu, niektóre od frontu. To daje możliwość wyciągnięcia czegoś z dna plecaka nie wypakowując go całego. Jeśli używasz kasku lub nart sprawdź czy dany plecak oferuje możliwość podpięcia takiego sprzętu.
Dopasuj plecak do sylwetki!
Każdy plecak, ale duży w szczególności, musi być idealnie dopasowany do Twojej sylwetki i wzrostu. Plecaki trekkingowe, a w zasadzie ich systemy nośne oferują duże możliwości w tym zakresie. Niektóre modele plecaków posiadają bardzo rozbudowany system, jak np. Air Flow marki Bergson lub Shift System w Campusie. Oprócz standardowych możliwości dopasowania długości szelek, pasków piersiowych i biodrowych możemy także przesuwać cały system w górę i w dół. Dzięki temu z plecaka wygodnie będą mogły korzystać zarówno osoby wysokie i smukłe, jak i niskie, krępe. Plecak jest zazwyczaj dodatkowo usztywniany metalowymi wstawkami, to tzw. stelaż. Warto sprawdzić, czy usztywnienie jest całkowicie wyciągane jeśli zechcemy złożyć plecak do małych rozmiarów, np. na czas przechowywania lub transportu w miejsce trekkingu. Staraliśmy się umieszczać taką informację w specyfikacji poszczególnych modeli. Prawidłowo dopasowany plecak nie obciąża nadmiernie kręgosłupa i nie powoduje szybkiego zmęczenia mięśni pleców w czasie w marszu czy wędrówki w górach.
Po co mi plecak z systemem H2O?
Często w opisie plecaka widzimy: posiada wkład hydracyjny, wyjście na camelbak, lub rurkę do picia. O co chodzi? W komorze głównej plecaka trekkingowego znajdziemy często oddzielną przegrodę. Służyć może ona na umieszczenie w niej plastikowego, elastycznego pojemnika na wodę do picia, to właśnie camelbak lub inaczej wkład hydracyjny. Plecak taki w górnej części posiada specjalny otwór przez który należy poprowadzić rurkę podłączoną do pojemnika z wodą a zakończoną ustnikiem. Końcówka z ustnikiem przyczepiona jest do szelki plecaka. Cały ten system umożliwia picie wody (lub innego napoju) w trakcie marszu czy wędrówki, bez zatrzymywania się. Nie trzeba wtedy co jakiś czas sięgać po butelkę z wodą, więc oszczędza to nam czas, ale także zmniejsza zmęczenie.