68 324 51 05 | kontakt@etraper.pl| Sklepy stacjonarne


Sklep firmowy Regatta

Rowerem wokół Nowej Soli

Turystyka rowerowa w powiecie nowosolskim

Nowa Sól jest niewielkim miastem usytuowanym na lewym brzegu rzeki Odry, zewsząd otoczona piękną przyrodą, od wschodu wielkimi Borami Tarnowskimi, od północy rezerwatami przyrody Bażantarnia i Bukowa Góra, a od południowego-zachodu Wzgórzami Dalkowskimi.

Wystarczy kilkanaście minut by z centrum miasta dojechać w takie miejsce

Województwo lubuskie to najbardziej zalesiony obszar Polski i idealne miejsce do uprawiania turystyki rowerowej, a Nowa Sól jest tego doskonałym przykładem. Wystarczy dosłownie kilkanaście minut, by z centrum miasta zajechać rowerem w środek lasu, gdzie nie słychać miejskiego zgiełku, a śpiew ptaków i cykanie świerszczy.

Miejsce odpoczynku w środku lasu Stara Odra

Dzisiaj tak właśnie zrobiłem. Powyższe zdjęcia zrobione w tym samym miejscu, to środek lasu pomiędzy Nową Solą a Przyborowem. Dojechałem tutaj w 15 minut, a takich miejsc na Starej Odrze jest więcej. Podobne stoły i ławki znajdują się w lasach wokół Siedliska i wzdłuż rzeki Odry. Stanowią one wspaniałe udogodnienie podczas każdej rowerowej wycieczki. [Mapka]

Leśna droga w okolicach Przyborowa

Jadąc Puszczą Tarnowską, w końcu dojechałem do wsi Stany. Znajduje się tam od dawna nieużywany most kolejowy, którym kiedyś jeździły pociągi z Nowej Soli do Wolsztyna. Często zabieram tam znajomych, rodzinę, a nawet gości ze spotkań podróżników motocyklowych. [Wakacje z Duchami] Jest to jeden z najdłuższych mostów kolejowych w Europie, a do tego pięknie położony. Bardzo lubię przechodzić przez niego z rowerem pod pachą, choć z czasem staje się to coraz bardziej niebezpieczne, ale to właśnie ma się zmienić...

Kilka tygodni temu ruszyła przebudowa mostu kolejowego w Stanach k/Nowej Soli

Kolej na Rower

Spełnia się marzenie wszystkich rowerzystów, rolkarzy i biegaczy. Właśnie bowiem ruszyła budowa długiej, bo prawie 50-kilometrowej ścieżki rowerowej z prawdziwego zdarzenia. Jej trasa będzie wiodła dawnym torowiskiem linii 371, która była niewątpliwie jedną z najpiękniejszych linii kolejowych w Polsce. Prowadziła ona nasypem pośród lubuskich lasów i łąk, z rzadka tylko przecinając malownicze miejscowości, a jej punktem charakterystycznym był właśnie ten długi most nad Odrą.

To będzie piękna atrakcja turystyczna, która przyciągnie turystów z Polski i Niemiec

Pamiętam, gdy będąc małym chłopcem, jeździłem z babcią koleją parową do Wolsztyna, jak bardzo czekałem na przejazd przez ten most. Na tę atrakcję czekali wszyscy podróżni, a szczególnie niemieccy turyści, dla który pociąg specjalnie zatrzymywał się i cofał, by ci mogli nagrać jego przejazd kamerami wideo. Teraz te piękne widoki będą dostępne dla wszystkich sportowców i turystów.

Już niedługo przejazd przez most będzie dziecinną igraszką

Rowerowy przejazd przez most w Stanach umożliwi wiele kombinacji wycieczek rowerowych. Będzie można na przykład zrobić pętlę z Bobrownik. Ruszyć piękną trasą widokową do Białej Góry, aby z góry zobaczyć ujście Śląskiej Ochli i piękną panoramę Nowosolskiej Doliny Odry, przejechać przez most, by później po utwardzonym wale dojechać na przeprawę promową w Milsku, a wrócić przez Dąbrowę i rezerwat Bukowa Góra. Wkrótce opiszę tę trasę i inne z większą dokładnością 🙂

Kilka śrubek na pamiątkę po moście kolejowym w Stanach, bo teraz to będzie most rowerowy

Nowosolska ścieżka rowerowa

Plan trasy rowerowej przez powiat nowosolski

Planowane otwarcie nowosolskiej ścieżki rowerowej to koniec 2019 roku. Trasa będzie przebiegać przez takie miejscowości jak Stypułów – Kożuchów – Nowa Sól – Otyń – Stany – Lipiny – Konotop – Kolsko – Sławocin.

Na dzień dzisiejszy ścieżka nadaje się do jazdy wyłącznie na rowerach MTB

Nowa nowosolska ścieżka rowerowa na odcinku Stany - Nowa Sól

Ostatnie szyny na ścieżce rowerowej

Betonowy mostek tuż przed Otyniem